Historia

Goszcz po raz pierwszy wzmiankowany jest w XII wieki w buli papieża Hadriana IV. Do XVI wieku miejscowość należy do kościoła, później stała się własnością książęcą. W 1686 roku otrzymała prawa miejskie. Pierwsza wzmianka o drewnianym kościele w Goszczu pochodzi z 1291 roku. na miejscu, w 1778 roku zbudowany został obecny, barokowy kościół, w którego konstrukcję włączono kaplicę z 1662 roku. W czasach rozwoju protestantyzmu Goszcz ostał się jako parafia katolicka. Tylko przez krótki czas ( w latach 1633-1637) protestantom udało się przejąć świątynie. W 1754 roku za ks. Franciszka Józefa Bińkowskiego rozpoczęto budowę nowego kościoła. Budowę zakończono w 1779 roku. W plan kościoła została włączona kaplica "Loretto" wybudowana w Goszczu objęli Salezjanie.
Nowa Świątynia wzniesiona została na rzucie prostokąta. Powiększona jest półkoliście zamkniętą absydę, do której przylega zakrystia. Do ścian bocznych nawy przylega kruchta i półkolista kaplica. Wieża zbudowana na rzucie kwadratu zwieńczona jest hełmem z latarnią i krzyżem. Na jej elewacji umieszczono tarczę zegara. Nawa nakryta jest dachem dwuspadowym. Okna zakończone są pełno-łukowo.
Wnętrze kościoła pokryte jest polichromią, na której widnieje Zwiastowanie oraz Koronacja najświętszej Maryi Panny, a także barwne wzory. Nawa i prezbiterium nakryte są płaskimi sklepieniami zaokrąglonymi przy ścianach. Wyposażenie świątyni pochodzi z czasów jej budowy. W głównym ołtarzu centralne miejsce zajmuje obraz Madonną i Dzieciątkiem i św. Stanisława. Powyżej stoją figury biskupów św. Marcina i św. Stanisława .Powyżej stoją figury św. Barbary i św. Jadwigi Śląskiej a po środku mały obrazek z św. Mikołajem. Cała nastawa zwieńczona jest wizerunkiem Boga Ojca. Przy prawym ołtarzu ustawiona jest chrzcielnica. nad wejściem do kościoła znajduje się empora wsparta na filarach ze zdobioną balustradą. na chórze ustawiony jest prospekt organowy. Stacje Drogi Krzyżowej z 1793 roku zostały wykonane w formie malowideł. W bocznej kaplicy "Loretto" znajduje się XII-wieczna figura Madonny z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów. Okna wypełnione są barwnymi witrażami.
Kościół filialny:
BRZOSTOWO (6 km) - kościół pw. Dobrego Pasterza, murowany poprotestancki, w 1949 roku dostosowany do potrzeb kultu katolickiego.

70 0.12711977958679